Najlepsze artykuły

Czytaj to:

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

W tej części cyklu „Ile kosztuje pozycjonowanie” skupimy się na różnicach kosztowych w zależności od tego, czy zamierzamy pozycjonować stronę czy sklep internetowy. Na pierwszy rzut oka mniej doświadczonej osobie może wydawać się to samo, jednak te dwie koncepcje należy rozdzielić. W poprzednim tekście omówiliśmy temat rozliczeń za działania SEO i dowiedzieliśmy się, jakie czynniki decydują o kosztach pozycjonowania.

 

Koszt pozycjonowania strony internetowej

Chcąc stworzyć biznes e-commerce, należy liczyć się z kilkoma opłatami, które będą jednorazowe, ale które również powinny być uwzględnione w kosztach pozycjonowania. Począwszy od opłat za stworzenie sklepu internetowego, poprzez opłaty domenowe i hostingowe, aż po opłaty za działania promocyjne. W przypadku działalności usługowej, dla której widoczność Google jest głównym źródłem pozyskiwania klientów, część kosztów zostanie podzielona z tymi ponoszonymi przez sklepy internetowe, podczas gdy – teoretycznie – całkowity koszt będzie znacznie niższy. Dlatego zakładając, że pozycjonowanie ma swój cennik, koszty należy podzielić na pozycjonowanie strony internetowej i pozycjonowanie sklepu internetowego.

Pozycjonowanie strony internetowej często ma charakter lokalny, ale nie tylko. Pozycjonowanie lokalne to pozycjonowanie strony internetowej np. biura rachunkowego lub kancelarii prawnej (usługi świadczone regionalnie). Do pozycjonowania lokalnego używane są frazy takie jak „biuro księgowe Nowy Jork” czy „firma prawnicza Miami”, czyli frazy z lokalizacją adnotacji.

Witryna WordPress za 100-500 USD jest możliwa przy założeniu, że jest tworzona przez studenta lub kogoś, kto dorabia w ten sposób po godzinach. Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej ma znacznie niższe koszty utrzymania niż agencja. Niestety częstym problemem w takich sytuacjach jest fakt, że nie tylko kwestia płatności jest załatwiana „nielegalnie”, ale także umowa i wynikające z niej założenia. W przypadku serwisów opartych np. na WordPressie niezwykle istotne jest wykupienie licencji pozwalającej na korzystanie z danego szablonu i przeniesienie autorskich praw majątkowych, co w powyższej sytuacji z reguły nie ma miejsca, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji prawnych. Dlatego o wiele bezpieczniejszym i przede wszystkim zgodnym z prawem rozwiązaniem jest zlecenie wykonania strony internetowej profesjonalnej agencji.

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych polega na pozycjonowaniu od kilkunastu do kilkudziesięciu fraz, a największym zainteresowaniem cieszą się najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe. Działania on-site sprowadzają się do jednorazowego przygotowania treści pod poszczególne słowa kluczowe, wprowadzenia ich na stronę wraz z optymalizacją techniczną, a następnie systematycznego pozyskiwania linków. Zakładając, że strona jest wypozycjonowana na 30 słów kluczowych, działania w jednej witrynie wyniosą około 1000 zł, w tym koszt copywritingu na stosunkowo dobrym poziomie. Link building powinien opierać się na lokalnych portalach lub linkach z wpisów na forum. Często warto też wypróbować kilka „mocniejszych” linków, aby poprawić parametry domeny uzyskanej za pośrednictwem artykułów sponsorowanych. Budżetu, na który należy liczyć na te działania, nie da się określić w sposób uniwersalny, choćby w postaci przedziału cenowego. Cennik będzie zróżnicowany, w zależności głównie od lokalizacji (miasto, w którym się pozycjonujemy) oraz konkurencyjności danej branży. W mniejszych miejscowościach, np. do 30 tys. mieszkańców, osiągnięcie wysokich pozycji nawet dla najsilniejszych fraz może być możliwe bez konieczności dodawania jakichkolwiek linków, co wynika z małej konkurencji w branży, a czasem nawet jej braku.

Warto pamiętać o możliwościach jakie dają narzędzia analityczne takie jak Google Analytics czy Google Search Console. Oba są darmowe, ale warto skorzystać z czegoś, co pozwoli nam monitorować pozycję. W takim przypadku doskonale sprawdzi się pozycja WWW lub Stat4Seo, za które miesięczna opłata nie powinna przekraczać kilkudziesięciu dolarów. Koszt pozycjonowania strony internetowej przez firmę SEO rzadko będzie kalkulowany w ten sposób. Metodologia wyceny najczęściej przypomina „cennik pozycjonowania” w zależności od ilości fraz w ofercie i ewentualnie ilości wyszukiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę