Najlepsze artykuły

Czytaj to:

Dlaczego warto wybrać okna dachowe i jak rozmieścić je na poddaszu?

Dlaczego warto wybrać okna dachowe i jak rozmieścić je na poddaszu?

Właściwe oświetlenie poddasza może stanowić nie lada wyzwanie. Najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem, jest umieszczenie w połaci dachu okien dachowych. Jest to rozwiązanie, które cieszy się znacznie większą popularnością niż inne z kilku prostych powodów. Wygląda lepiej niż okna pionowe, czy też lukarnie; jest bardziej skuteczne i pozwala na większą swobodę w aranżacji. Mimo to zanim podejmiemy się montażu takich okien, a najlepiej jeszcze zanim zdecydujemy się na ostateczny projekt, a co za tym idzie wygląd domu, warto zastanowić się jakie rozmieszczenie da nam najlepsze efekty. Przyniesie korzyści nie tylko wizualne, ale i oświetleniowe.

Jak montowane są okna dachowe na poddaszu?

Okna dachowe pozwalają nam na dużą swobodę. Niezależnie od tego czy planujemy dach spadzisty, czy też płaski nadadzą się one idealnie. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać ich rodzaj pod dany rodzaj zadaszenia. Montaż okien odbywa się bezpośrednio w połaci dachowej, dlatego pierwszym krokiem w montażu okien dachowych jest zmierzenie otworu, w którym zostanie zamontowane okno dachowe. To ważne by wybrać taki wymiar okna, który będzie pasował do otworu. Choć na etapie projektu domu raczej o tym nie zapomnimy, to przy remoncie poddasza i wstawianiu nowych okien, takie detale mogą umknąć naszej uwadze.

Przez to, że montaż okna odbywa się w dachu to nie wymaga on niemal żadnych dodatkowych elementów. Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiedniego typu okna. Okna dachowe nie są montowane na ścianie, lecz bezpośrednio na dachu. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje instalacji: dachy skośne i płaskie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dach skośny, czy płaski, po zmierzeniu i doborze rozmiaru okna montaż zajmuje tylko kilka minut.

Jakie są zalety okien dachowych?

Okna dachowe to świetny sposób na wprowadzenie naturalnego światła do domu. Mają również potencjał, aby zwiększyć wartość Twojego domu. Montuje się je w dachu domu i mają szklaną taflę, zwykle wykonaną z akrylu lub szkła hartowanego. Panel może być stały, przesuwany lub otwierany w zależności od rodzaju okna. Swoją popularność zawdzięczają wielu zaletom. Korzystnie przyczyniają się do zdrowia mieszkańców, poprzez zapewnienie im dostępu do światła dziennego. Pozwalają także zmniejszyć wydatki związane z oświetleniem, jakie musielibyśmy wykorzystywać na poddaszu w ciągu dnia, gdyby nie obecność okien.

Okna dachowe prezentują się także bardzo nowocześnie i schludnie, podnosząc prestiż twojego domu. Ze względu na ich popularność na rynku nie ma problemu z doborem stylistyki pasującej do naszego budynku. Dzięki takim oknom łatwiejsza staje się także regulacja temperatury powietrza na poddaszu. Kto mieszkał w domu z poddaszem ten wie, że w lecie jest tam niesamowicie gorąco. Pozwolą nam one łatwiej wietrzyć takie pomieszczenie dzięki czemu temperatura w nim będzie bardziej przyjazna mieszkańcom. Niewątpliwie przyjemną, korzystną kwestią łączącą się z posiadaniem okien dachowych jest widok, za oknem, jaki otrzymujemy. Jeśli tylko tuż przed nim nie rośnie rozłożyste drzewo, albo dach sąsiada…

Jak rozmieścić okna na poddaszu i jaki rozmiar okien wybrać?

Orientacja słońca i kierunek padania naturalnego światła będą dyktować najlepsze rozmieszczenie okien. Nie chcesz wystawiać swojego poddasza na zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, ale jednocześnie nie chcesz też by było tam zbyt ciemno. Z tego powodu powinieneś dobrać powierzchnie okien dachowych na podstawie powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Istnieje zasada, która mówi, że 1 metr kwadratowy przeszklenia jest w stanie naświetlić około 10 metrów kwadratowych podłogi. Tak więc jeśli masz dwudziestometrowe pomieszczenie na poddaszu idealne będą dwa okna o rozmiarze jednego metra kwadratowego, a najlepiej jedno o rozmiarze dwóch metrów kwadratowych.

Ważne jest jednak, żeby przy wyborze okna skupić się właśnie na wielkości przeszklenia, a nie na rozmiarze całej konstrukcji, która może być znacznie większa, a nie dokłada w żaden sposób dodatkowego naświetlenia. Pamiętaj także, że należy pamiętać o zapewnieniu dobrej cyrkulacji powietrza, oraz weź pod uwagę wstępnym plan rozstawienia mebli w pomieszczeniu. Nie poleca się bowiem ustawiać ich zaraz pod oknem, by nie były narażone na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę