Najlepsze artykuły

Czytaj to:

Budowa ścian zewnętrznych – na jaki sposób i materiał się zdecydować?

Budowa ścian zewnętrznych – na jaki sposób i materiał się zdecydować?

Budowa domu niesie ze sobą wiele dylematów i trudnych decyzji, które musisz podjąć. Pierwsze z nich trzeba podjąć już na samym początku budowy, gdyż aby mieszkać w domu, niezbędne są ściany, które stanowią pierwszą linię obrony przed niechcianymi intruzami i zapewniają izolację od zimna. Ściany zapewniają również prywatność i ochronę przed typowymi warunkami pogodowymi, takimi jak silne wiatry, deszcz, śnieg, grad i tak dalej. Z tego względu istotne jest, aby nasze ściany były trwałe i solidne i dlatego istotny jest wybór takich, które będą odpowiednie, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych czynników. Istnieje wiele opcji, a każda z nich niesie za sobą konsekwencje finansowe i techniczne. Jakie więc materiały wybrać by cieszyć się dobrymi ścianami na lata?

Najważniejsze cechy ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne to kluczowy element konstrukcji budynku. Są niezbędne do ochrony budynku z zewnątrz i zapewniają wspaniały widok jego mieszkańcom. Mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. By móc świadomie wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni trzeba wiedzieć na co zwrócić naszą uwagę. Wyszczególnienie tych parametrów pomoże nam porównać różne opcje.

Wytrzymałość ścian zewnętrznych

Pierwszą, najistotniejszą cecha, którą należy wziąć pod uwagę jest wytrzymałość ścian. Wytrzymałość ściany zewnętrznej zależy od tego, jak dobrze została zbudowana i jak została zaprojektowana. Niektóre materiały są bardzo wytrzymałe i świetnie chronią przed zewnętrznymi warunkami. Na przykład ściany ceglane są bardzo mocne i mogą długo chronić budynki przed ogniem. Inne, takie jak na przykład beton komórkowy choć też pozwalają osiągnąć zadowalające efekty, nie są już jednak tak pewne jak inne, droższe alternatywy. Mimo to, beton jest generalnie dość mocny i mniej podatny na gnicie, jest także zaskakująco odporny na korozję. Ma również piękne wzory i kolory, które mogą wyrazić Twój niepowtarzalny styl.

Ochrona cieplna

Ochrona cieplna to parametr, od którego zależy komfort mieszkania, ale też rachunki za prąd i ewentualność dodatkowego ocieplenia później. Mówimy tutaj o czymś takim jak współczynnik przenikania ciepła U, który nie może być wyższy, niż 0,20 W. W tym przypadku beton, silikat czy też pełna cegła świetnie dobrze akumulują ciepło.

Tłumienie hałasu

Dźwiękoszczelne ściany znacząco podnoszą komfort mieszkania. Szczególnie w przypadku gdy mówimy o mieszkaniu przy ruchliwej ulicy, albo innym źródle hałasu. Mimo to, dobrze chroniąca przed dźwiękiem ściana na pewno nie przeszkodzi nawet w cichszej okolicy.

Przepuszczalność pary i estetyka

Ściana musi być zaprojektowana w sposób umożliwiający odparowywanie pary wodnej. Oczywiście musi być również estetyczna, ale i szczelna. Wszystko po to by ułatwić nam dalszą budowę i pozwolić nam na zastosowanie wybranych przez nas materiałów wykończeniowych.

Rodzaje ścian zewnętrznych

Teraz, gdy wiemy już na co zwracać uwagę pora zastanowić się jaki konkretny rodzaj ściany zewnętrznej wybierzemy. Od tego wyboru będzie zależała nasza przyszłość, ale i koszty określonych materiałów, ekipy budowlanej i technologia jaka zostanie użyta podczas budowy. Jest tak wiele możliwości, że w tym artykule przedstawimy zaledwie kilka z nich.

Ściany prefabrykowane

Technologia ta polega na użyciu gotowych elementów z docieplonego keramzytobetonu, które zamawia się w wytwórni. Generuje to znacznie większe koszty, lecz bardzo przyśpiesza tempo prac. Konieczne jest też niestety użycie ciężkiego sprzętu i zaangażowanie profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z montażem wielkoformatowych elementów.

Ściany szkieletowe

Do postawienia takowych ścian wykorzystuje się drewniany stelaż, do którego mocuje się różne rodzaje płyt. Najczęściej w środku znajduje się karton-gips, a z zewnątrz płyty OSB. Do wypełnienia przestrzeni między nimi najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Ścianom tym towarzyszy dość szybki tempo prac, ale trzeba je wykonywać posiadając dużą znajomość tego zagadnienia, a później należy dbać o konserwację.

Ściany jedno, dwu i trójwarstwowe

Dość standardowe metody stawiania ścian. Różnią się od siebie ilością warstw co przekłada się na jakość konstrukcji. Ściana jednowarstwowa jest najprostsza, zwykle składa się jedynie z betonu komórkowego łączonego ze sobą za pomocą zaprawy murarskiej. Ściana dwuwarstwowa jest najczęściej stosowana w Polsce. Poza samym murem mamy tutaj także warstwę docieplenia, który okala mur z zewnętrznej strony. Ściana trójwarstwowa natomiast posiada mur właściwy, warstwę izolacji oraz dodatkową ścianę osłonową umieszczaną na zewnątrz warstwy izolacyjnej. Ma ona wiele zalet, jednak jej wykonanie jest pracochłonne, czasochłonne i generuje większe koszty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę